NVIDIA, Apple’ı Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli İkinci Firması Oldu

Geçtiğimiz yıllarda Apple ile Microsoft sık sık dünyanın en büyük şirketi olmak için karşı karşıya geliyordu. O yarışta bir Apple bir Microsoft öne geçiyordu. Şimdi bu mücadeleye katılan üçüncü bir firma var: Yapay zekâ atılımıyla birlikte hisse senetleri âdeta uçuşa geçen NVIDIA

ABD’de borsaların kapanması ile birlikte NVIDIA hisseleri günü %5’lik bir yükseliş ile 1,224 dolar 40 sent seviyesinde kapatmış oldu. Böylece firmanın borsadaki değeri 3 trilyon doları geçerek 3 trilyon 14 milyar dolara yükseldi ve Apple’ı da ikincilik koltuğundaki yerinden etti. 

Microsoft’a yaklaşıyor

Zirvede bulunan Microsoft’un hisseleri ise güne 417,80 dolardan başladı ve günü 422 dolar 75 sentten kapattı. Böylece şirketin borsadaki değeri 3 trilyon 90 milyar dolar olarak belirlenmiş oldu. Aradaki farka ve NVIDIA’nın son dönemdeki yükselişine bakarsak yakında birinci sıranın el değiştirdiğini görebiliriz. 

Yapay zekâ araçlarını geliştirmek isteyen Google, Microsoft, Amazon ve Meta gibi devlerin kapısını aşındırdığı NVIDIA, şu an için pazarın tartışmasız hakimi konumunda bulunuyor ve bu durum firmanın değerine de yansıyor. Bir yıl önce değeri 950 milyar dolar olan firma, 2022 yılında ChatGPT’nin ilk duyurulduğu dönemde ise yaklaşık 400 milyon dolar değere sahipti. NVIDIA hisselerinin son bir yıldaki artışı ise tam %156 oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x